W czasie marzeń nadszedł czas na działania
25%  zniżkina wszystkie nasze ku
Rozwijaj się tej wiosny z Beetroot Academy
-25%  zniżki na wszystkie kursy

Zdobycie pracy w IT bez technicznego zaplecza

Łatwiej jest dostać się do branży technologicznej, jeśli zawsze zajmowałeś się naukami ścisłymi. Jednak w IT pracuje wiele osób z różnym wykształceniem. Jak niektórym udaje się przejść do IT z kierunków humanistycznych? Ciężką pracą. Kiedy łączysz umiejętności, wysiłek i talent, nie chodzi już tylko o twoje wykształcenie.

Lirycy czy fizycy - IT pasuje do każdego

Doświadczony dziennikarz będzie dobrym rekruterem IT, ponieważ bardzo dobrze nawiązuje kontakty. Prawnik może rozwiązać konflikt między biznesem a zespołem projektowym lub prowadzić produktywne negocjacje. Nawet w obrębie branży ludzie mogą poruszać się między projektowaniem a zarządzaniem projektami, między tworzeniem aplikacji a opracowywaniem dla nich planów marketingowych. W branży IT liczy się wynik, a nie posiadany dyplom.

Pamiętasz kolegę z klasy, który rozwiązywał równania logarytmiczne jak dziecięce krzyżówki? Wszyscy pewnie mówili, że to wrodzone. Wrodzone cechy są zwykle uważane za talent. Jeśli trafisz na świetnego szefa, wydobędzie on z ciebie zarówno umiejętności, jak i talenty. Na przykład, jeśli specjalista QA wykazuje predyspozycje do zarządzania projektami, firma pomoże mu w dodatkowym szkoleniu. Przecież już wie, jak rozwiązywać problemy we wspólnej pracy, więc dlaczego nie?

Doświadczenie naszych absolwentów

Svitlana Ovsiichuk, Front-End Developer w Viseven, uczyła angielskiego w prywatnej szkole i zajmowała się sprzedażą dla amerykańskiej firmy. Lubiła pracować z obcokrajowcami i pomagać dzieciom w nauce języka obcego, ale nie widziała siebie w tym zawodzie w przyszłości. Dlatego Svitlana postanowiła spróbować swoich sił w zupełnie innej dziedzinie. Nowa terminologia była początkowo nieco zniechęcająca, ale świetna znajomość języka angielskiego i solidny pomysł na rozwój sprawiły, że Svitlana kontynuowała pracę.

"W Beetroot Academy uczyłam się dosłownie dzień i noc. Po kilku tygodniach IT nie wydawało się już tak przerażające i niezbadane, jak na pierwszych zajęciach", wspomina Svetlana. "Mam dyplom z lingwistyki, ale to nie przeszkadza mi w byciu web developerem. Można nauczyć się wszystkiego, co się chce, tylko że niektórzy nauczą się tego w krótszym czasie, podczas gdy inni będą musieli włożyć w to ogromny wysiłek".

Motywacja jest niezbędna, ale front-end developer to coś więcej. Prosta strona internetowa wymaga znajomości HTML. CSS jest używany do ulepszania projektu: budowania szablonu, wyświetlania prawidłowych kolorów, dyktowania czcionek. Styl odzwierciedla estetykę produktu, ale tutaj pojawia się kolejny haczyk. Twoja witryna będzie przeglądana na komputerach stacjonarnych, urządzeniach mobilnych, a także tabletach. Świetny projekt powinien być również wszechstronny i kompatybilny, dlatego programiści muszą uwzględniać różne urządzenia.

Daria Konkova, UI/UX Designer w TenantCloud, przed pracą w IT zajmowała się wieloma rzeczami. Robiła pizzę, była kelnerką, tatuażystką, administratorką w studiu tatuażu, freelancerką... Wszystko to podczas studiów socjologicznych. Doświadczenie Darii mówi jej, że większość umiejętności można przełożyć na IT.

"Branża usługowa nauczyła mnie wychodzić z mojej strefy komfortu i lepiej komunikować się z klientami", mówi Daria. "Może to zabrzmieć dziwnie, ale wykształcenie uniwersyteckie pomaga. Socjologowie badają opinię publiczną, zachowania ludzi, opracowują statystyki i prognozy. Częściowo tym właśnie zajmuje się projektant user experience. Polecam podstawowe kursy socjologii i psychologii człowieka każdemu, kto chce rozpocząć projektowanie UI/UX".

Daria dodaje, że projektowanie w IT to połączenie kreatywnego i analitycznego myślenia. Oryginalne pomysły projektowe muszą być dostosowane do produktu, tworzone w sposób zapadający w pamięć, a jednocześnie wygodny. Wszystko to wymaga zrozumienia odbiorców.

Volodymyr Khomovyi, WordPress Developer w Project Unit, pracował kiedyś jako...mistrz fajki wodnej. Cieszył się z dobrze płatnej pracy, ale postanowił podążać za swoją miłością do komputerów i zmienić karierę. Aby dostać pracę w IT, potrzeba jednak czegoś więcej niż tylko zamiłowania do technologii. Podstawowy kod WordPress jest kombinacją języków programowania PHP i JavaScript. Wdrożenie strony wizualnej wymaga znajomości HTML, CSS i frameworka jQuery. Przydają się też umiejętności z zakresu Photoshopa i Figmy.

"Matematyka nie była moim ulubionym przedmiotem w szkole", mówi Volodymyr. "Ale informatyka jest tak rozległa, że każdy może znaleźć dla siebie miejsce. Moja obecna praca wymaga rozwiązywania wielu problemów, a tym samym rozwoju osobistego".

Z jednej strony, IT rzeczywiście nie wymaga głębokiego zrozumienia matematyki. Z drugiej strony, algorytmy opierają się na formułach. Matematyka pomaga zrozumieć, co kryje się za rozwiązaniem i dlaczego ten sam algorytm może nie mieć zastosowania do innego problemu.

Im dłużej pracujesz, tym bardziej Twoja praca będzie się różnić od dotychczasowej. IT wymaga regularnego uczenia się i komunikowania z kolegami, aby zobaczyć, co można od nich wyciągnąć i jak można zastosować swoje doświadczenie do ich doświadczeń. Na przykład umiejętności komunikacyjne Volodymyra pomogły mu bardzo szybko dopasować się do zespołu.

Jak widać, umiejętności z poprzednich miejsc pracy rzeczywiście się przydadzą. Potrzeba tylko cierpliwości, aby zacząć, ale kiedy już znajdziesz się w branży, zobaczysz, jak twoje doświadczenie uzupełnia umiejętności, których właśnie się nauczyłeś.

Alida Arteaga
Regional Coordinator
Kickstart your career as UI/UX designer

We will make you sure to have a solid number of apps and websites to back up job applications.

Start studying