W czasie marzeń nadszedł czas na działania
25%  zniżkina wszystkie nasze ku
Rozwijaj się tej wiosny z Beetroot Academy
-25%  zniżki na wszystkie kursy

Desktop vs. mobile design: na którym z nich się skupić?

Ponieważ coraz więcej osób korzysta ze swoich telefonów i tabletów w celu rozrywki, komunikacji, a nawet pracy, popyt na aplikacje mobilne gwałtownie wzrósł. W rezultacie wiele osób zainteresowanych karierą w projektowaniu aplikacji może zastanawiać się, na którym typie się skupić: mobilnym czy stacjonarnym? Aby pomóc w podjęciu decyzji, przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom każdego rodzaju projektowania.

Desktop design: wady i zalety

Desktop design odnosi się do tworzenia aplikacji i oprogramowania zainstalowanego i działającego na komputerze stacjonarnym lub laptopie. Aplikacje te są zwykle dostępne za pośrednictwem ikony na pulpicie lub menu Start.

Zalety:

 1. Większa moc obliczeniowa: Komputery stacjonarne mają zazwyczaj większą moc obliczeniową niż urządzenia mobilne, co może być korzystne dla zadań wymagających dużej ilości zasobów, takich jak edycja wideo lub modelowanie 3D.
 2. Większe ekrany: Komputery stacjonarne mają również z reguły większe ekrany, co ułatwia przeglądanie interfejsu i interakcję z nim.
 3. Więcej pamięci: Komputery stacjonarne dysponują zwykle większą pamięcią masową niż urządzenia mobilne, co może być przydatne w przypadku projektów wymagających przechowywania dużej ilości danych.

Wady:

 1. Ograniczona dostępność: Aplikacje na komputery stacjonarne mogą być używane tylko wtedy, gdy użytkownik znajduje się w pobliżu komputera, co może być niewygodne dla osób, które są zawsze w ruchu.
 2. Problemy z kompatybilnością: Różne komputery stacjonarne mogą mieć różne systemy operacyjne, sprzęt i oprogramowanie, co utrudnia zapewnienie zgodności projektu ze wszystkimi systemami.
 3. Niższy wskaźnik adopcji: Aplikacje na komputery stacjonarne mają zazwyczaj niższy wskaźnik adopcji niż aplikacje mobilne, ponieważ ludzie są bardziej skłonni pobrać aplikację na swój telefon lub tablet niż na komputer.

Projektowanie mobilne: wady i zalety

Projektowanie mobilne odnosi się do aplikacji zainstalowanych i działających na smartfonie lub tablecie. Aplikacje te są zwykle pobierane ze sklepu z aplikacjami i dostępne za pośrednictwem ikony na ekranie głównym.

Plusy:

 1. Większa dostępność: Aplikacje mobilne mogą być używane w dowolnym miejscu, o ile użytkownik posiada swój telefon. To sprawia, że są one wygodne dla osób, których rytm życia jest intensywny i wymaga szybkiego oraz wygodnego dostępu do nowoczesnych technologii, usług i gadżetów.
 2. Szersze grono odbiorców: Na całym świecie w użyciu są miliardy smartfonów i tabletów, co oznacza, że aplikacje mobilne mają potencjał dotarcia do znacznie szerszego grona odbiorców niż aplikacje desktopowe.
 3. Łatwe aktualizacje: Sklepy z aplikacjami mobilnymi ułatwiają aktualizację i utrzymanie aplikacji, ponieważ użytkownicy są powiadamiani o dostępności aktualizacji i mogą ją zainstalować za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Wady:

 1. Ograniczona moc obliczeniowa: Urządzenia mobilne mają zazwyczaj mniejszą moc obliczeniową niż komputery stacjonarne, co może stanowić ograniczenie w przypadku zadań wymagających dużej ilości zasobów.
 2. Mniejsze ekrany: Urządzenia mobilne mają mniejsze ekrany, co utrudnia przeglądanie interfejsu i interakcję z nim.
 3. Ograniczenia pamięci masowej: Urządzenia mobilne zwykle mają mniej pamięci niż komputery stacjonarne, co może stanowić problem w przypadku projektów przechowujących duże ilości danych.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze między designem desktopowym a mobilnym

Który typ jest dla Ciebie najlepszy? Odpowiedź zależy od Twoich celów i zainteresowań. Jeśli chcesz tworzyć projekty, które są dostępne z dowolnego miejsca i mają potencjał dotarcia do szerokiego grona odbiorców, to mobilne rozwiązania mogą być najlepszym wyborem. Z drugiej strony, jeśli jesteś zainteresowany projektami o większej mocy obliczeniowej lub możliwościach przechowywania, komputer stacjonarny będzie lepszym wyborem.

Ostatecznie najlepszy wybór będzie zależał od konkretnych zainteresowań i celów. Rozważając wady i zalety każdej opcji, możesz wybrać tę, która jest dla Ciebie odpowiednia i przygotować się do udanej kariery w tworzeniu aplikacji.

Aktualne zapotrzebowanie rynku na projekty desktopowe i mobilne

Jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze między projektowaniem desktopowym i mobilnym, jest zapotrzebowanie rynku na każdy rodzaj. Chociaż prawdą jest, że wykorzystanie aplikacji mobilnych gwałtownie wzrosło w ostatnich latach, ważne jest, aby pamiętać, że nadal istnieje znaczący rynek aplikacji desktopowych. 

Według Statista (link: https://www.statista.com/), globalny rynek aplikacji desktopowych ma osiągnąć wartość 165 miliardów dolarów w 2022 roku. Dane te sugerują, że nadal istnieje duży popyt na aplikacje desktopowe, a kariera w programowaniu ich może być realną i satysfakcjonującą opcją. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie rozważyć obecne zapotrzebowanie rynku na każdy typ projektu.

Umiejętności i wiedza wymagane do projektowania na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne

Kolejnym czynnikiem, który należy uwzględnić, są konkretne umiejętności i wiedza wymagane dla każdego typu. Projektowanie mobilne zazwyczaj obejmuje tworzenie projektów zoptymalizowanych pod kątem mniejszych ekranów i interakcji opartych na dotyku, podczas gdy projekty desktopowe są zoptymalizowane pod kątem większych ekranów i interakcji opartych na myszy. W rezultacie umiejętności i wiedza wymagane dla każdego typu mogą być zupełnie inne.

Na przykład deweloper mobilny może potrzebować biegłości w zasadach interfejsu użytkownika (UI) specjalnie dostosowanych do małych ekranów i technik responsywnych, które zapewniają, że projekt wygląda dobrze na różnych urządzeniach. Z kolei programista desktopowy będzie potrzebował znajomości zasad interfejsu użytkownika dla większych ekranów i bardziej złożonych interakcji, a także technik optymalizacji projektu dla różnych systemów operacyjnych i konfiguracji sprzętowych.

Wreszcie, ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoje długoterminowe cele zawodowe przy podejmowaniu decyzji o wyborze między aplikacjami mobilnymi a desktopowymi. Podczas gdy oczekuje się, że wykorzystanie aplikacji mobilnych będzie nadal rosło w nadchodzących latach, warto zastanowić się, czy chcesz skupić się na bardziej wyspecjalizowanym obszarze (takim jak mobile), czy szerszym (takim jak desktop). W zależności od zainteresowań i celów, jedna opcja może być bardziej atrakcyjna od drugiej.

Rodzaje zadań, do których najlepiej nadaje się każdy typ projektu

Przy podejmowaniu decyzji ważne jest również rozważenie procesu rozwoju dla każdego typu aplikacji. Aplikacje mobilne są zazwyczaj tworzone przy użyciu różnych języków programowania i frameworków zoptymalizowanych pod kątem platform mobilnych, takich jak Java lub Kotlin dla aplikacji na Androida oraz Swift lub Objective-C dla aplikacji na iOS. Te języki i frameworki mogą być złożone i wymagają poświęcenia znacznej ilości czasu i wysiłku na ich opanowanie.

Z drugiej strony, aplikacje desktopowe są zazwyczaj tworzone przy użyciu różnych języków programowania i frameworków zoptymalizowanych pod kątem platform desktopowych, takich jak C++, C# lub Python. Te języki i frameworki również mogą być złożone, ale mogą się znacznie różnić od tych używanych do tworzenia aplikacji mobilnych. W rezultacie kariera w projektowaniu aplikacji desktopowych może wymagać nauki i opanowania innego zestawu języków programowania i frameworków niż kariera w projektowaniu aplikacji mobilnych.

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest proces testowania i debugowania dla każdego typu aplikacji. Aplikacje mobilne muszą być testowane na szerokiej gamie urządzeń o różnych rozmiarach ekranu, systemach operacyjnych i konfiguracjach sprzętowych, aby upewnić się, że działają poprawnie i wyglądają dobrze na wszystkich urządzeniach. Może to być czasochłonny i złożony proces, który wymaga specjalistycznych narzędzi i technik.

Aplikacje desktopowe również muszą być testowane i debugowane, ale proces ten może być prostszy ze względu na mniejszą liczbę systemów operacyjnych i konfiguracji sprzętowych do uwzględnienia. Aplikacje desktopowe mogą jednak nadal wymagać testowania w różnych systemach operacyjnych i konfiguracjach sprzętowych w celu zapewnienia kompatybilności, a debugowanie może być nadal złożonym i czasochłonnym procesem.

Podejmowanie decyzji: projektowanie desktopowe czy mobilne?

Podsumowując, ważne jest, aby dokładnie rozważyć unikalne wyzwania i wymagania każdego typu przy wyborze pomiędzy projektowaniem mobilnym a desktopowym. Proces rozwoju i testowania dla każdego typu aplikacji może być zupełnie inny, a zrozumienie tych różnic z pewnością pomoże wybrać właściwą opcję. Poświęcając czas na zrozumienie zalet i wad każdego typu i biorąc pod uwagę takie czynniki, jak zapotrzebowanie rynku, wymagane umiejętności i wiedza oraz rodzaje zadań, do których projekt będzie używany, możesz przygotować się na udaną i satysfakcjonującą karierę w tworzeniu aplikacji.

Ważne jest, aby dokładnie zbadać i ocenić wszystkie te czynniki przed podjęciem decyzji. Załóżmy, że jesteś zainteresowany zdobyciem wiedzy i umiejętności potrzebnych do odniesienia sukcesu w ekscytującym i szybko rozwijającym się świecie tworzenia aplikacji. W takim przypadku Beetroot Academy (link do kursu UI/UX) jest świetnym źródłem, które oferuje kurs zarówno mobilny, jak i stacjonarny, prowadzony przez doświadczonych profesjonalistów i dostępny dla uczniów na wszystkich poziomach.

Vlad Kremenchuck
Beetroot Academy blog author
Kickstart your career as UI/UX designer

We will make you sure to have a solid number of apps and websites to back up job applications.

Start studying