W czasie marzeń nadszedł czas na działania
25%  zniżkina wszystkie nasze ku
Rozwijaj się tej wiosny z Beetroot Academy
-25%  zniżki na wszystkie kursy

Czym jest C#? Dlaczego jest fajny? Czy ten język programowania do mnie pasuje?

Język programowania C# jest uważany za jeden z najlepszych. Dlaczego? Ten obiektowo zorientowany, wszechstronny i wieloparadygmatowy język jest dość łatwy do nauczenia. Może być wykorzystywany do wykonywania różnych zadań, w tym do realizacji celów obejmujących różne branże i zawody. Znając ten język programowania, możesz zdobyć pracę jako twórca stron internetowych, twórca gier, twórca aplikacji mobilnych czy programista zaplecza.

Historia powstania języka C#

Podczas gdy języki takie jak Python i PHP istnieją już od dłuższego czasu, C# jest uważany za młody język programowania. Duński inżynier oprogramowania Anders Hejlsberg opracował go w 2000 roku. Dziś nadal pracuje dla Microsoftu jako główny architekt C#. Anders Hejlsberg jest również znany jako główny architekt Delphi i oryginalny autor Turbo Pascala.

C# pierwotnie nosił nazwę COOL, która oznaczała "“C-like object-oriented language" (obiektowy język podobny do C). Niestety, Microsoft nie mógł pozostać przy tej "fajnej nazwie" ze względu na prawo dotyczące znaków towarowych.

C# wymawia się jako "see sharp". Nazwa została zaczerpnięta z notacji muzycznej, w której to oznaczenie "#" wskazuje, że zapisana nuta powinna być zagrana o pół tonu wyżej. Przyrostek "sharp" był używany przez kilka innych języków .NET, które są edycjami obecnych języków, w tym J#, A# i funkcjonalny język programowania F#.

Podstawowa składnia C# jest podobna do języków w stylu C, takich jak C, C++ i Java. Ten język programowania najbardziej bezpośrednio reprezentuje bazową infrastrukturę Common Language Infrastructure (CLI).

Czy C# do mnie pasuje?

Jeśli planujesz tworzyć aplikacje na platformę Microsoft, zdecydowanie powinieneś nauczyć się C#. Deweloperzy faworyzują ten język za to, że jest łatwy w użyciu i dobrze zaprojektowany. Ponadto jest to często zalecany język programowania do tworzenia gier za pomocą silnika Unity Game.

C# jest używany do:

  • Projektowania stron internetowych. Umożliwia tworzenie dynamicznych stron internetowych na platformie .NET lub oprogramowaniu open-source.
  • Aplikacji Windows. Stworzony przez Microsoft, język ten jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia programów i aplikacji specyficznych dla architektury platformy Microsoft.
  • Tworzenia gier. C# łatwo integruje się z silnikiem Unity. Może być używany na każdym nowoczesnym urządzeniu mobilnym lub konsoli dzięki wieloplatformowości.

Lista programów i aplikacji napisanych w C# obejmuje Microsoft Visual Studio, Paint.NET, Windows Installer XML, Open Dental, FlashDevelop, KeePass, NMath, Pinta, Banshee, OpenRA.

Dlaczego warto uczyć się języka C#?

Oto kilka powodów, dla których warto pracować z tym konkretnym językiem programowania:

  • C# jest czytelny, prosty i łatwy w użyciu. Czytelny i zwarty kod jest niezwykle cenny dla optymalizacji nowoczesnego, zespołowego tworzenia oprogramowania.
  • C# działa w środowisku .NET, które jest solidne i dobrze zaprojektowane. Pozwala to zaoszczędzić czas, ponieważ język ten został opracowany w celu ułatwienia tworzenia na jego bazie zaawansowanych narzędzi.
  • Język programowania C# jest skalowalny i łatwy w utrzymaniu. Jest to język open-source i jest prowadzony przez Microsoft.
  • Istnieje duża społeczność programistów C#, do której można się zwrócić, aby zadać pytanie, uzyskać odpowiedź czy wziąć udział w burzy mózgów.

Przyszłość języka C# rysuje się w jasnych barwach ze względu na jego popularność, wszechstronność i istniejące kreacje. Jeśli chcesz mieć solidne podstawy, aby stać się mistrzem programowania, powinieneś nauczyć się tego "fajnego" języka.

Yevheniia Stentsel
Beetroot Academy blog author