W czasie marzeń nadszedł czas na działania
25%  zniżkina wszystkie nasze ku
Rozwijaj się tej wiosny z Beetroot Academy
-25%  zniżki na wszystkie kursy

Znajdź swoją drogę: jak wybrać odpowiednią karierę w IT?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że bałeś się chodzić do pracy, czułeś się niespełniony i niezadowolony w związku z nią? Wiele osób pozostaje w zawodzie, który nie jest spójny z ich pasjami i zainteresowaniami tylko dlatego, że nie są pewni, jak znaleźć karierę, która naprawdę im odpowiada. Określenie, czego tak naprawdę chcemy od pracy, może być wyzwaniem, a jeszcze trudniej znaleźć taką, która sprawi nam przyjemność i która będzie dobrze płatna.

Przeprowadziliśmy wywiady z naszymi studentami i zdobyliśmy spostrzeżenia dotyczące szukania wymarzonego zawodu. Poprzez nasze badania odkryliśmy, że identyfikacja typu osobowości może skutecznie określić, która ścieżka kariery jest dla Ciebie odpowiednia. Poprzez zrozumienie swoich unikalnych zainteresowań, mocnych stron i wartości, możesz znaleźć satysfakcjonujący i opłacalny zawód, który pozwoli Ci wywrzeć pozytywny wpływ w swojej dziedzinie. 

Stworzyliśmy również ten test (link do testu na stronie BA) kariery składający się z 94 pytań, które pomogą Ci określić Twoje predyspozycje do wykonywania tego czy innego zawodu w dziedzinie IT. 

W tym artykule rozwiniemy nasze ustalenia, na podstawie których powstał ten test i przyjrzymy się różnym typom osobowości i zawodom najlepiej pasującym do każdego z nich. Pod koniec artykułu będziesz miał lepsze wyobrażenie o tym, który zawód pasuje do Twoich zainteresowań i typu osobowości.

Wolni artyści – umysły twórcze (kreatywne)

Jeśli kochasz muzykę, literaturę, rysowanie, architekturę lub taniec, możesz być w głębi serca wolnym artystą. Wolni artyści są naturalnie przyciągani do wszystkiego, co piękne i estetyczne. Mają unikalne spojrzenie na świat i bystre oko do projektowania.

Przypuśćmy, że nieustannie podziwiasz piękno nowego zestawu do herbaty lub godzinami gubisz się w nurcie rzeki.

W takim przypadku kariera w projektowaniu lub rozwoju front-end może być idealnie dopasowana do Ciebie.

W rzeczywistości wielu z naszych studentów, którzy specjalizowali się we front-end i projektowaniu, dzieli te cechy.

Front-end development (link do kursu BA) to droga kariery, które wymaga nie tylko miłości do estetyki, ale także naturalnego przyciągania do rozwiązywania zagadek. Jako front-end developer będziesz odpowiedzialny za tworzenie atrakcyjnych wizualnie i responsywnych stron internetowych przy użyciu języków programowania takich jak HTML, CSS i JavaScript. Będziesz musiał mieć głębokie zrozumienie zasad projektowania i być w stanie przełożyć wizję projektanta na funkcjonalny kod. 

Jeśli zawsze miałeś upodobanie do tych działań, to kontynuowanie kariery w projektowaniu UI/UX (link do kursu BA), może być dla Ciebie doskonałym wyborem. Będziesz wykorzystywać swoje umiejętności artystyczne, aby tworzyć piękne i funkcjonalne produkty jako projektant. Będziesz musiał mieć głębokie zrozumienie potrzeb klienta i być w stanie kreatywnie rozwiązywać problemy projektowe.

Ludzie empatyczni – pełnia zrozumienia innych

Niektóre osoby mają naturalną zdolność do łączenia się z otoczeniem na głębszym poziomie. Są empatyczne i mają silną intuicję na temat tego, co motywuje innych. Są doskonałymi słuchaczami i wiedzą, jak sprawić, by ludzie czuli się wysłuchani i zrozumiani. Takie osoby najbardziej nadają się do zawodów, które pozwalają im pracować z ludźmi i pomagać im w osiąganiu ich celów. Mogą na przykład kontynuować karierę w dziale zasobów ludzkich (HR), gdzie mogą wykorzystać swoje umiejętności w zakresie rekrutacji, szkolenia i zarządzania pracownikami.

Jeśli uwielbiasz pracować z ludźmi, to kariera w HR może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Wielu z naszych studentów, którzy odnieśli sukces w dziedzinie HR, posiada te cechy. Mają naturalną umiejętność czytania ludzi i rozumienia tego, co ich motywuje.

Jako specjalista ds. zasobów ludzkich będziesz odpowiedzialny za rekrutację i wybór nowych pracowników oraz zarządzanie i szkolenie istniejącego personelu. Będziesz musiał mieć doskonałe umiejętności komunikacyjne i rozwijać pozytywne relacje z ludźmi na wszystkich szczeblach organizacji. Będziesz musiał również być dobrym słuchaczem i rozumieć potrzeby zarówno pracowników, jak i kierownictwa.

Analitycznie myśliciele – analitycy biznesowi

Niektóre osoby mają naturalną zdolność do analizowania złożonych danych i nadawania im sensu. Logicznie rozumowują i mają oko do szczegółów. Doskonale radzą sobie z rozwiązywaniem problemów i mają talent do identyfikowania wzorców i trendów. Takie osoby najbardziej nadają się do zawodów, które wymagają analitycznego myślenia i zdolności do podejmowania świadomych decyzji na podstawie danych. Na przykład mogą zdecydować się na podjęcie pracy jako analityk biznesowygdzie mogą wykorzystać swoje umiejętności analityczne, aby pomóc firmom w podejmowaniu strategicznych decyzji.

Jeśli uwielbiasz analizować dane i znajdować spostrzeżenia, które inni mogą przegapić, to kontynuowanie kariery jako analityk biznesowy może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Wielu z naszych studentów, którzy odnieśli sukces jako analitycy biznesowi, posiada te same cechy. Są oni bardzo logiczni i mają pasję do rozwiązywania złożonych problemów.

Jako analityk biznesowy będziesz odpowiedzialny za analizę danych firmy i wykorzystanie ich do identyfikacji obszarów wymagających poprawy. Będziesz musiał posiadać doskonałe umiejętności analityczne i być w stanie zidentyfikować trendy i wzorce w dużych zbiorach danych. Będziesz musiał również posiadać silne umiejętności komunikacyjne i być w stanie przedstawić swoje wnioski kierownictwu wyższego szczebla w sposób jasny i zwięzły.

Dociekliwi testerzy - specjaliści od QA

Niektóre osoby mają naturalną ciekawość i pragnienie, aby dowiedzieć się, jak rzeczy działają. Są bardzo zorientowani na szczegóły i mają talent do wyszukiwania wad systemowych i niespójności. Doskonale radzą sobie z rozwiązywaniem problemów i z pasją identyfikują potencjalne kwestie, zanim staną się one problemami. Takie osoby najbardziej nadają się do zawodów, które wymagają drobiazgowej dbałości o szczegóły i chęci zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemów. Na przykład mogą wybrać zawód specjalisty ds. zapewnienia jakości (QA), gdzie mogą wykorzystać swoją naturalną ciekawość i umiejętność rozwiązywania problemów do testowania oprogramowania i systemów pod kątem potencjalnych problemów.

Jeśli lubisz badać systemy i identyfikować potencjalne problemy, kariera specjalisty QA może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Wielu z naszych studentów, którzy odnieśli sukces jako specjaliści QA posiada te cechy. Są oni bardzo zorientowani na szczegóły i z pasją dbają o prawidłowe funkcjonowanie systemów.

Jako specjalista QA (link do kursu BA) będziesz odpowiedzialny za testowanie oprogramowania i systemów, aby zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie. Będziesz musiał mieć doskonałą uwagę na szczegóły i być w stanie zidentyfikować potencjalne problemy, zanim staną się problemami. Będziesz musiał również posiadać silne umiejętności komunikacyjne i być w stanie ściśle współpracować z programistami i innymi interesariuszami, aby być w stanie zagwarantować, że problemy są rozwiązywane szybko i skutecznie.

Organizatorzy – kierownicy projektów

Niektóre osoby mają naturalny talent do organizacji i planowania. Zawsze szukają sposobów na poprawę efektywności i usprawnienie procesów. Rozwijają się dzięki strukturze i porządkowi i są doskonali w rozkładaniu złożonych zadań na łatwe do wykonania części. Takie osoby najbardziej nadają się do zawodów, które wymagają bystrego oka do szczegółów i zdolności do zarządzania wieloma zadaniami i harmonogramami jednocześnie. Przykładowo, będą wolały wykonywać zawód kierownika projektu, gdzie będą mogły wykorzystać swoje umiejętności organizacyjne do planowania i realizacji złożonych projektów.

Jeśli jesteś osobą, która lubi strukturę i planowanie, to kariera kierownika projektu (link do kursu BA) może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Wielu z naszych studentów, którzy odnieśli sukces jako kierownicy projektów, posiada te cechy. Są oni bardzo zorganizowani i zorientowani na szczegóły, mają talent do rozkładania skomplikowanych zadań na łatwe do wykonania etapy.

Jako kierownik projektu będziesz planować i realizować złożone projekty. Będziesz musiał być w stanie zarządzać wieloma zadaniami i harmonogramami jednocześnie i zapewnić, że wszystko pozostanie na swoim miejscu. Będziesz musiał również posiadać doskonałe umiejętności komunikacyjne i być w stanie ściśle współpracować z członkami zespołu i interesariuszami, aby zapewnić, że wszyscy są po tej samej stronie.

Trendsetterzy - cyfrowi marketerzy

Niektóre osoby mają naturalny talent do bycia na bieżąco z najnowszymi trendami i zawsze są w czołówce technologii i innowacji. Rozkoszują się zmianami i zawsze szukają sposobów na wyprzedzenie ich. Takie osoby najlepiej nadają się do zawodów, które wymagają głębokiego zrozumienia technologii i zachowań konsumenckich. Na przykład, mogą wybrać karierę w marketingu cyfrowym, gdzie mogą wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie do tworzenia skutecznych kampanii marketingowych, które docierają do grupy docelowej.

Jeśli jesteś osobą, która lubi być na bieżąco z najnowszymi trendami i ma talent do nauki nowych technologii, to kariera w marketingu cyfrowym może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Wielu z naszych studentów, którzy odnieśli sukces w marketingu cyfrowym (digital marketingu) posiada te cechy. Mają pasję do wszystkich rzeczy cyfrowych i zawsze szukają sposobów, aby wykorzystać najnowsze technologie do tworzenia skutecznych kampanii marketingowych.

Jako Digital Marketer, będziesz odpowiedzialny za rozwój i realizację cyfrowych kampanii marketingowych, które pomagają promować produkt lub usługę. Będziesz musiał mieć głębokie zrozumienie zachowań konsumentów i być w stanie analizować dane w celu określenia najbardziej skutecznych strategii marketingowych. Będziesz musiał również posiadać doskonałe umiejętności komunikacyjne i być w stanie ściśle współpracować z innymi członkami zespołu, aby zapewnić, że kampanie marketingowe są dostosowane do ogólnych celów biznesowych.

Rozwiązujący problemy - programiści Pythona

Niektóre osoby mają naturalny talent do rozwiązywania złożonych problemów i mają oko do szczegółów. Są logicznymi myślicielami i zawsze szukają sposobów na usprawnienie procesów i poprawę efektywności. Takie osoby najbardziej nadają się do zawodów, które wymagają głębokiego zrozumienia języków programowania i algorytmów. Mogą na przykład zdecydować się na wejście do zawodu jako Python Developer, gdzie mogą wykorzystać swoje umiejętności rozwiązywania problemów do tworzenia rozwiązań programowych, które spełniają potrzeby klientów.

Jeśli jesteś osobą, która lubi rozwiązywać problemy i ma silne fundamenty w matematyce i informatyce, to kariera jako Python Developer (link do kursu BA) może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Wielu z naszych studentów, którzy odnieśli sukces jako programiści Pythona, posiada te cechy. Mają naturalny talent do programowania i zawsze szukają sposobów na poprawę swoich umiejętności i wiedzy.

Jako Python Developer, będziesz odpowiedzialny za rozwój i utrzymanie aplikacji przy użyciu języka programowania Python. Będziesz musiał mieć silne zrozumienie algorytmów, struktur danych i programowania obiektowego. Będziesz musiał również umieć dobrze pracować w środowisku zespołowym i być w stanie skutecznie komunikować się z innymi członkami zespołu.

Nie trać zapału i zaufaj swojemu instynktowi

Podsumowując, znalezienie wymarzonego zawodu może być zniechęcającym zadaniem. Jednak dzięki zrozumieniu swoich unikalnych zainteresowań i cech osobowości, możesz zawęzić swoje opcje i znaleźć satysfakcjonującą i opłacalną karierę. Niezależnie od tego, czy jesteś kreatywną duszą przyciąganą do estetyki, empatyczną osobą z naturalnym talentem do HR, zorientowaną na szczegóły osobą, która uwielbia rozwiązywać zagadki, czy też trendsetterem z pasją do marketingu cyfrowego, istnieje zawód, który jest idealnie dopasowany do twoich umiejętności i talentów.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, jeśli chodzi o wybór kariery. Każda osoba jest inna, a to, co działa dla jednej osoby, może nie zadziałać w przypadku innej. Jednak badając swoje zainteresowania, mocne strony i wartości, możesz znaleźć karierę, która jest zgodna z Twoimi pasjami i pozwala Ci pozytywnie wpływać na otaczający Cię świat. Weź więc głęboki oddech, zaufaj swoim instynktom i zacznij odkrywać wiele możliwości, które stoją przed Tobą. Nasi najlepsi instruktorzy w Beetroot Academy są gotowi wspierać Cię w opanowaniu każdego zawodu, który wybierzesz!

Intro to tech careers

Wszyscy jesteśmy ludźmi i często łączymy różne cechy właściwe dla różnych typów osobowości. A określenie ścieżki kariery może być bardzo trudne, jeśli w ten sam sposób lubisz matematykę i rysowanie. Właśnie dlatego Beetroot Academy ma dla Ciebie darmowy, samodzielny kurs (link do kursu BA) z pięciu najpopularniejszych obszarów dziedziny IT: 

  • Zarządzanie projektami w IT;
  • Projektowanie UI/UX;
  • Front-end development;
  • Python development;
  • QA manualny.

Zapisując się na te kursy uzyskasz dostęp do 20 lekcji, po 4 na każdy temat. Będziesz mógł we własnym tempie przechodzić od zadania do zadania i ocenić, które z nich najbardziej odpowiadają Twojej naturze, a które Cię szczególnie nie zachwycają.

Czekamy na Ciebie w Beetroot Academy, aby pomóc Ci osiągnąć sukces w IT!

Daria Diadenko
Editor
Kickstart your career as front-end developer

We teach you how to make sites. We will explain how a browser works, how to put into practice HTML, CSS, JavaScript (ES6). Our teachers will explain how to repeat framework steps.

Start studying