W czasie marzeń nadszedł czas na działania
25%  zniżkina wszystkie nasze ku
Rozwijaj się tej wiosny z Beetroot Academy
-25%  zniżki na wszystkie kursy

Kierownik projektu w IT: pozazdrościć czy współczuć?

Według raportu Talent Gap, globalna gospodarka potrzebuje 25 milionów nowych specjalistów ds. projektów do 2030 roku, co oznacza, że 2,3 miliona osób będzie musiało co roku wchodzić na stanowiska zorientowane na zarządzanie projektami, aby nadążyć za popytem - to doskonała okazja do rozpoczęcia godnej pozazdroszczenia kariery. Należy jednak pamiętać, że trendy nie są jedynym powodem do podejmowania błyskawicznych decyzji w życiu. Zobaczmy, jak wygląda codzienne życie PM-a, jakie są jego role, obowiązki, trudności i czy można zostać PM-em w krótkim czasie bez żadnego zaplecza technicznego. A jeśli zrozumiesz, że to jest Twój scenariusz ścieżki kariery, nie wahaj się dołączyć do społeczności Project Managerów. Jeśli nie, nie zazdrość ani nie współczuj - szukaj tego, co jest naprawdę twoje.

Agile PM vs. tradycyjny PM

Trzeba przyznać, że stara "wodospadowa" metoda tworzenia oprogramowania pozostawia wiele do życzenia. Tradycyjny PM opierał się na fazach takich jak określanie wymagań, planowanie, projektowanie, budowanie, testowanie i dostarczanie. Z kolei metodologia Agile to skoncentrowane na ludziach i wynikach podejście do tworzenia oprogramowania: elastyczne, szybkie i mające na celu ciągłe podnoszenie jakości przy użyciu narzędzi takich jak Scrum. Jest łatwa do nauczenia i wdrożenia; widzimy postępy studentów na kursie Zarządzanie Projektami w IT w Beetroot Academy. W ciągu czterech miesięcy zdobyli wystarczającą wiedzę, aby przystąpić do testu i otrzymać międzynarodowy certyfikat Scrum Master na Scrum.org.

Z kim współpracuje PM?

PM współpracuje z klientem, zespołem DevOps oraz firmą outsourcingową. Każdy z nich inaczej postrzega swoje role i role innych. To problem do rozwiązania.

  • DevOps to zestaw praktyk, które łączą tworzenie oprogramowania i operacje IT.
  • Firma outsourcingowa jest odpowiedzialna za wsparcie całego projektu.
  • Firma zatrudniająca pracowników jest odpowiedzialna za zatrudnianie i utrzymywanie zespołu programistów.

Jak firma technologiczna zazwyczaj postrzega programistów? Są jak maratończycy: ciężko pracują, aby " dobiec do mety" z najlepszymi wynikami.

Obraz zawierający osoba, obuwie, na wolnym powietrzu, ubraniaOpis wygenerowany automatycznie
Google Search Gallery

Jak firma postrzega kierownika projektu? Jako osobę, która relaksuje się przez 80% czasu i marnuje pieniądze firmy.

Obraz zawierający osoba, Ludzka twarz, nadgarstek, w pomieszczeniuOpis wygenerowany automatycznie
Google Search Gallery

Jak deweloperzy czują się wewnątrz firmy? Jakby nikt nie doceniał ich ciężkiej pracy.

Obraz zawierający na wolnym powietrzu, Pracownik rolny, agrokultura, osobaOpis wygenerowany automatycznie

Kierownik projektu rozumie percepcję wszystkich trzech podmiotów i może reprezentować każdy punkt widzenia podczas negocjacji. Kierownik projektu to osoba, która potrafi wyjaśnić, co każdy robi, wnieść swoją wartość w najbardziej efektywny sposób i znaleźć wspólny język z firmą, zespołem i klientem.

Mówiąc o cechach kierownika projektu

Dobry kierownik projektu mieści się w terminie, zakresie zadań i budżecie

W ten sposób oceniamy, czy projekt zakończył się sukcesem, czy nie. Istnieją pewne sztuczki, aby spełnić te kryteria i nawiązać właściwą relację z klientem. Lepiej skończyć projekt 2 dni przed terminem, wykonać jedno dodatkowe zadanie, a nawet zaoszczędzić pieniądze klienta. Zaplanuj te sztuczki, a przyniesie to wartość dodaną do Twojej pracy.

...i sprawi, że zespół i klient będą zadowoleni

Globalnym celem PM jest zapewnienie wszystkim tego, czego chcą. Zazwyczaj klient chce otrzymać projekt za najniższą cenę i przy użyciu najtańszych technologii. Najtańsze technologie oznaczają, że łatwo jest wspierać i utrzymywać ten projekt. Czego chce zespół? Zawsze chce czegoś interesującego, nowych funkcji i nowych technologii, które są obecnie najbardziej popularne i kosztują więcej. Dość trudno jest balansować między nową technologią za najwyższą i najniższą stawkę oraz między nową i starą technologią, próbując znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkich. Najważniejszą rzeczą, którą kierownicy projektów, jako prawdziwi liderzy, powinni wypracować od samego początku, jest mówienie prawdy klientom i zespołowi. Empatia jest kluczem do sukcesu.

PM pracuje z protestami, konfliktami i ryzykiem

Codzienną rutyną, którą zwykle będziesz wykonywać w swoim miejscu pracy, będzie sytuacja, w której przychodzisz do programisty i prosisz go o dodanie/zmienienie czegoś, naprawienie błędów lub wykonanie dodatkowej pracy. W większości przypadków otrzymasz odpowiedź NIE. Musisz nauczyć się pracować z odmowami i konfliktami. Przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się, jakie są rzeczywiste obiekcje i rozwiązać problem. Może on/ona boi się czegoś, jest introwertykiem lub osobą, która nie chce spędzać więcej czasu w pracy i chce iść do pubu z przyjaciółmi.

Ważne jest również, aby upewnić się, że pracownicy komunikują się ze sobą odważnie, aby pracować z ryzykiem. Czasami deweloperzy przeceniają lub nie doceniają siebie. Świetnie jest zobaczyć rezultat przed upływem terminu! A kiedy nie wszystko jest zrobione na chwilę przed deadlinem, wszyscy zaczynają się denerwować.

...i wszelkimi innymi trudnościami

Jedną z najtrudniejszych rzeczy, gdy coś idzie nie tak, jest odwrócenie uwagi klienta, kierownictwa od obwiniania programistów lub gdy DevOps obwinia QA. Dlatego PM powinien pozostać skupiony i szukać rozwiązania zamiast obwiniać kogoś. Szukanie winnego jest zawsze porażką, podczas gdy szukanie rozwiązania pokazuje odpowiedzialność i chęć osiągnięcia celu.

50/50?

Zawsze pojawia się pytanie o to, kto jest lepszym kierownikiem projektu: czy jest to osoba z wykształceniem technicznym, czy bez niego? Od czasu do czasu techniczni kierownicy projektów mogą pisać kod, naprawiać błędy, a nawet zastępować programistów. Nietechniczni kierownicy projektów, scrum masterzy, account managerowie nie wiedzą nic o programowaniu, ale znają psychologię, potrafią zarządzać zespołami i ustalać procesy. Obaj mają takie same szanse na pracę w firmach z branży technologicznej, wyzwaniem do zaakceptowania jest bycie swego rodzaju tłumaczem z języka nietechnicznego na techniczny i odwrotnie.

Kurs zarządzania projektami w Beetroot Academy pomoże Ci nauczyć się jak organizować zespoły, budować złożone procesy, pracować z zasadami agile i być tym tłumaczem z języka technicznego na "normalny".

Czym dokładnie zajmuje się kierownik projektu?

PM zbiera wymagania, szacuje i ocenia zadania, pisze dokumentację, ustala zadania, przeprowadza kontrolę jakości, monitoruje terminy i prezentuje produkt klientowi.  Ale... dość często PM zajmuje się sprzedażą i omawia cenę z klientem, lub zapewnieniem jakości, który testuje projekt, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie, lub jest trochę specjalistą od marketingu i projektantem. Często zdarza się, że żona, syn lub córka klienta są projektantami lub specjalistami od marketingu i wiedzą "lepiej", co robić. PM bywa również analitykiem biznesowym, który oblicza zyski, a nawet osobą z działu HR, aby upewnić się, że kandydat będzie pasował do zespołu.

Tak więc... poznajmy idealnego PM - to Superman. Jest jednocześnie komunikatorem (tłumaczem), psychologiem, negocjatorem, liderem, menedżerem czasu i specjalistą od technologii.

Obraz zawierający Ludzka twarz, osoba, ubrania, budynekOpis wygenerowany automatycznie

Końcowe wnioski

Tak wygląda PM w praktyce, a nie w teorii. To wymagająca, ale ekscytująca praca. Jeśli przeczytałeś ten tekst i zainspirowałeś się, a nie przestraszyłeś, wykonaj szybki test, aby upewnić się, że bycie PM to Twoja niedaleka przyszłość.

Jeśli uznasz, że tak - zapisz się na kurs Zarządzanie Projektami w IT w Beetroot Academy!

Daria Diadenko
Editor
Kickstart your career as project manager

Our course will skill you in building teams, complex processes, and working with Agile and Scrum principles. Take your next step with us!

Start studying