Według Simplilearn, tylko 20% kandydatów otrzymuje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Około 33% ankieterów decyduje o zatrudnieniu kandydata w ciągu pierwszych 90 sekund rozmowy kwalifikacyjnej. My wiemy jednak, że stać Cię na wszystko!
Odpowiednie zasoby, dobrzy znajomi i odrobina szczęścia. Szukaj ofert pracy dla specjalistów IT w The Muse, Dice, CrunchBoard. Zalecamy również przeglądanie stron firm na LinkedIn. Często na stronie internetowej firmy znajduje się osobna strona z ofertami pracy - dodaj ją do zakładek.
Sprawdź strony klastrów IT w miastach, przestrzenie coworkingowe i prywatne profile ich założycieli. Regularnie piszą oni o tym, kogo szukają.
Praca marzeń wyłania się na horyzoncie, czas więc wysłać CV i portfolio. Spoiler: dobrze jest mieć oba. Ważne jest również, aby unikać typowych błędów:
Rozmowa kwalifikacyjna jest zazwyczaj podzielona na kilka etapów. Najpierw jest rozmowa z rekruterem i wykonanie zadania testowego. Następnie, jeśli przejdziesz do kolejnego etapu, odbywa się rozmowa z liderem zespołu, a na końcu - otrzymujesz ofertę. Wyobraźmy więc sobie, że jutro czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna na bardzo pożądane stanowisko.
Sugerujemy zastosowanie następującego schematu przygotowań:
I jeszcze jedno - zawsze dodawaj nieco od siebie. Poproś o informację zwrotną po rozmowie z rekruterem lub sam udziel takiej informacji na temat zadania testowego. Napisz podziękowanie za rozmowę lub życz miłego dnia.
Zawsze czytaj opisy stanowisk, aby zrozumieć, czego oczekuje firma. A kiedy otrzymasz (mamy nadzieję!) upragnioną ofertę - przejrzyj każdą stronę.
Przygotuj się dobrze, nie bój się porażki, traktuj wszystko jako przydatne doświadczenie i miej więcej wiary w siebie. A może by tak zacząć szukać nowej pracy już teraz?