W czasie marzeń nadszedł czas na działania
25%  zniżkina wszystkie nasze ku
Rozwijaj się tej wiosny z Beetroot Academy
-25%  zniżki na wszystkie kursy

Dialog, nie egzamin: jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Zbliżająca się rozmowa kwalifikacyjna może przerażać niczym ciężki egzamin. Przypomnij sobie, jak sprawdzałeś przed wejściem do sali notatki, wertując je w poszukiwaniu jakiś istotnych szczegółów, jak się stresowałeś… A teraz spójrz w lustro i weź głęboki oddech. Rozmowa kwalifikacyjna to dialog, a nie egzamin. Spróbujmy teraz przedstawić Ci podstawowe wskazówki dotyczące przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej w IT, aby przebiegła ona w przyjaznej atmosferze i okazała się skuteczna.

Według Simplilearn, tylko 20% kandydatów otrzymuje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Około 33% ankieterów decyduje o zatrudnieniu kandydata w ciągu pierwszych 90 sekund rozmowy kwalifikacyjnej. My wiemy jednak, że stać Cię na wszystko! 

Jak szukać pracy

Odpowiednie zasoby, dobrzy znajomi i odrobina szczęścia. Szukaj ofert pracy dla specjalistów IT w The Muse, Dice, CrunchBoard. Zalecamy również przeglądanie stron firm na LinkedIn. Często na stronie internetowej firmy znajduje się osobna strona z ofertami pracy - dodaj ją do zakładek.

Sprawdź strony klastrów IT w miastach, przestrzenie coworkingowe i prywatne profile ich założycieli. Regularnie piszą oni o tym, kogo szukają.

Kilka słów o CV i portfolio

Praca marzeń wyłania się na horyzoncie, czas więc wysłać CV i portfolio. Spoiler: dobrze jest mieć oba. Ważne jest również, aby unikać typowych błędów:

  • Słaba struktura lub jej brak. Lepiej jest podzielić CV na bloki. Portfolio jest najlepsze, gdy jest prezentowane według typów używanego kodu lub projektów.
  • Nieczytelne formaty, poobijane linki do projektów. Wszystko powinno działać dobrze, więc możesz wstępnie udostępnić plik lub stronę internetową znajomym i poprosić ich o jej przeklikanie.
  • Ortografia i interpunkcja. Tak, nawet jeśli piszesz bezbłędnie w Pythonie, pożądane jest, aby twój polski (w oryginale jest ukraiński) lub angielski był również dobry.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w czterech krokach

Rozmowa kwalifikacyjna jest zazwyczaj podzielona na kilka etapów. Najpierw jest rozmowa z rekruterem i wykonanie zadania testowego. Następnie, jeśli przejdziesz do kolejnego etapu, odbywa się rozmowa z liderem zespołu, a na końcu - otrzymujesz ofertę. Wyobraźmy więc sobie, że jutro czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna na bardzo pożądane stanowisko.

Sugerujemy zastosowanie następującego schematu przygotowań:

  1. Przygotuj sprzęt. Upewnij się, że zarówno mikrofon i głośniki, jak i kamerka są sprawne. Zadbaj o uporządkowane tło za Tobą.
  2. Dowiedz się jak najwięcej o firmie. Historia, misja, założyciel, opinie klientów - wszystko jest tutaj ważne. Śledź profil firmy na LinkedIn, sprawdź opinie na Glassdoor (link: https://www.glassdoor.com/index.htm). Dowiedz się więcej o zespole, przeglądając profile pracowników na portalach społecznościowych.
  3. Przygotuj pytania dotyczące obowiązków, warunków pracy, systemów szkoleniowych i pakietu socjalnego. Ważne jest, aby zapytać, jakie są perspektywy rozwoju na danym stanowisku.
  4. Przygotuj autoprezentację. Określ swoje mocne strony, zastanów się, co musisz poprawić. Jakie doświadczenia i umiejętności będą szczególnie interesujące dla firmy? Przykładowo, podstawowa dobra znajomość portugalskiego może być dodatkowym atutem, jeśli zespół pracuje na tym rynku. Jeśli jesteś nieuważny - w porządku, powiedz o tym i opowiedz, jak nad tym pracujesz. Ważne jest również, aby spojrzeć świeżym okiem na swoje sieci społecznościowe i przygotować historię motywacyjną trwającą 1,5-2 minuty.

I jeszcze jedno - zawsze dodawaj nieco od siebie. Poproś o informację zwrotną po rozmowie z rekruterem lub sam udziel takiej informacji na temat zadania testowego. Napisz podziękowanie za rozmowę lub życz miłego dnia.

Zawsze czytaj opisy stanowisk, aby zrozumieć, czego oczekuje firma. A kiedy otrzymasz (mamy nadzieję!) upragnioną ofertę - przejrzyj każdą stronę.

Przygotuj się dobrze, nie bój się porażki, traktuj wszystko jako przydatne doświadczenie i miej więcej wiary w siebie. A może by tak zacząć szukać nowej pracy już teraz?

Mariia Shnyrkova
Beetroot Academy blog author